Гра, яка об'єднує малюка з дорослим, вже сама по собі є потужним інструментом психоемоційного розвитку дитини. А якщо вона спрямована на закріплення будь-якої навички, та при цьому зберігає форму звичайних дурощів – такій грі просто ціни немає.
Чому? Та тому, що основною особливістю дитячої уваги та пам'яті є їхня мимовільність. Неможливо втримати увагу дитини на чомусь та забезпечити засвоєння інформації, якщо їй це нецікаво. Інша справа – захоплива й кумедна гра. Ось де будь-який карапуз на льоту схоплює кожну дрібницю! Ця сама властивість дитячої психіки пояснює, чому дорослішим дітям буває так складно вивчити напам'ять вірш, написаний класиком, а дурощі із серії «чорти бігали школою» так і липнуть до них, як стара жуйка.
Отже, пропонуємо до уваги батьків серію цікавих та потішних ігор для дітвори різного віку.
Від народження до трьох місяців
Танці з малям
Гра полягає в тому, щоб влаштувати танцювальний вечір з дитиною, тримаючи її на руках або в слінгу. Увімкніть улюблену музику, зашторте щільніше вікна, щоб не шокувати сусідів – й... фестиваль джазу (року, техно) оголошується відкритим!
М'яке погойдування, що перемежовується веселим підкиданням – для немовляти це подібно відвідуванню парку атракціонів. Не забудьте лишень зафіксувати голівку, якщо малюк погано її тримає, та уникайте перезбудження. Надлишок гострих, нехай і позитивних відчуттів, нерідко викликає у малюків почуття страху.
Універсальність цієї гри полягає в тому, що в неї можна грати з дитиною, починаючи від народження й аж до того віку, коли ви просто не зможете довго тримати її на руках. Якщо ви досить сильні, щоб підіймати семирічного здорованя – то ця ваша гра може тривати навіть тоді, коли дитина піде до школи.
Подорож до маминої шафи
Ваш карапуз ще не вміє повзати й не дістанеться до вашого вбрання, надійно захованого у шафі від дитячих рученят. Але нумо спробуймо трохи побешкетувати, й ви побачите, з яким захватом малюк буде розглядати яскравий матеріал, блискітки й намистини, нашиті на светри, і пухнасті помпони на шарфах й шапках.
Просто прикладайте речі до ніжок та долоньок малюка, спробуйте намотати що-небудь на ручку, без поспіху сховайте крихітку під легкою хусткою, й ви станете свідком прояву живого інтересу.
Чудеса над головою
Здивуйте карапуза. Зробити це нескладно: прив'яжіть до іграшки еластичну резинку й, дозволяючи їй стрибати вгору-вниз над головою малюка, коментуйте рухи найбезглуздішими звуками: Бум-сс! Квак! Чщщ-чпих! Супроводжуйте процес бульканням та свистом – всім, що лише зможете придумати, щоб порадувати дитя.
Можна також підкидати в повітря легку хустку або шарф, дозволяючи їм опуститись на обличчя малюка. Також дитина із задоволенням стане спостерігати, як опускається на підлогу, погойдуючись у повітрі, тонкий поліетиленовий пакет.
Та пам'ятайте: в жодному разі не можна залишати дитину наодинці зі стрічками, шматками тканини та поліетиленовими пакетами без нагляду.
Прив'язані до дерев'яної ложки яскраві стрічки у кожного немовляти викличуть невимовний захват. Погойдуйте цим дивом в зоні видимості дитини й переконайтеся, що ви – справжній чарівник!
Таємні матеріали
Візьміть втулку від паперових рушників, фольги для запікання або будь-якого іншого рулону й використовуйте її як рупор, пошепки повідомляючи малюкові найпотаємніші свої секрети. Ви можете нести будь-яку нісенітницю, але карапуз буде уважно прислухатися до інтонацій рідного голосу. Тому краще за все просто ласкаво розповісти йому, як ви його любите.
Зірка опери
Навіть якщо ви зовсім не вмієте співати, ваша дитина цього не знає. Їй все одно до ваших вокальних даних, але вона із захопленням підтримає всі ваші спроби співати кумедні пісеньки смішним голосом. Спробуйте зобразити оперну діву, а після перейдіть до наслідування В.Висоцького. Заспівайте свої улюблені дорослі та дитячі пісні таким писклявим чи низьким голосом, на який тільки здатні. Не забудьте про «Курча смажене» й пісеньку Опудала-Нявкучки з однойменного мультфільму. Невже не бачили? Терміново до справи!
Від 4 до 6 місяців
Ось я тебе спіймаю!
Подібна фраза, вимовлена дорослим, що наближається з демонстративно розведеними в сторони руками, змусить реготати від захвату кожного малюка. А якщо для доказу серйозності намірів ви почнете цілувати вушка чи пощипувати п'яти карапуза, то будинок наповниться щасливим вереском.
Ця гра стане доброю підмогою для вас, коли дитина підросте й почне ходити. За допомогою такого виверту ви без проблем виманите малюка з будинку, якщо він стоїть на своєму й не бажає нікуди йти. Пізніше ви зможете поквапити його, ведучи з дитячого садочка або запізнюючись в гості – тікати від кровожерливого «вовка» набагато цікавіше, аніж просто плентатися вулицею.
Кумедні шкарпетки
Пришийте до шкарпеток малюка смішні мордочки іграшкових звірят або цікаві предмети, що шумлять – бубонці, дзвіночки. Малюк отримає величезне задоволення, розглядаючи їх та стягуючи шкарпетки з ніжки. Такі шкарпетки відволічуть його, якщо вам доведеться довго чекати автобуса на зупинці або сидіти в черзі до педіатра.
Бульбашки всюди
Немає нічого простішого, ніж розважати дитину за допомогою мильних бульбашок. Крім того, що ви втішите малюка цим райдужним дивом в разі поганого настрою, ще й зберете аудиторію старших дітей, якщо справа відбувається в парку. Спостерігаючи за дітворою, яка намагається зловити бульбашки, ваш малюк отримає ще більше задоволення.
Від 7 до 9 місяців
Жжжжжахливий шум!
Діти люблять генерувати шумові ефекти. Саджаючи малюка до його стільчика поруч зі столом, ви можете урізноманітнити не тільки його життя, але й сумне існування сусідів, вручивши карапузу пару кришок від каструль й велику ложку.
Маленький музикант швидко зрозуміє, що до чого, й приголомшливий концерт не дозволить вам знудитись. Для втомлених батьківських вух існує полегшений варіант: вручити дитині перевернуту пластикову миску й дерев'яну ложку.
Стукни сильніше
Знайомство з причиною та наслідком цілком захоплює дитину у віці від 7 місяців до року. Будь-який предмет, що потрапив до її рученят, буде нещадно битим об найближчу тверду поверхню заради задоволення від отриманого ефекту.
Якщо дати малюкові два предмети – він буде захоплено стукати ними одним об інший. Неодмінно використовуйте цю пристрасть у своїх цілях й підсовуйте йому час від часу цікаві штучки, що звучать по-різному – брязкальця, флакони з-під шампунів й пластикові баночки з-під йогурту, наповнені різними сипучими матеріалами. Гарними наповнювачами будуть горох, пісок, всілякі крупи, намистини й бісер.
Уважно слідкуйте, щоб контейнер із сипучим матеріалом був щільно зачиненим й не залишайте дитину гратись з ним наодинці.
Хованки-малятка
Певно ви вже не раз намагались грати з карапузом в хованки, ховаючись за пелюшкою або краєм ковдри й несподівано з'являючись. Можливо, ви допомагали «сховатися» самому малюкові, чим викликали його абсолютне захоплення. Діти обожнюють цю гру й продовжують грати в неї навіть досягнувши трирічного віку.
Як варіант гри, можна заховати за спиною брязкальце й запитати: «А де ж поділось наше брязкальце?» При цьому «втрата» повинна неодмінно видати себе гучним шумом. Після того, як малюк повертає голівку в бік звуку, іграшка «з'являється», продовжуючи весело дзеленчати. Загальні вітання переможцю. Така гра сприяє розвитку вимови й закріпленню слухових навичок дитини.
Від 10 до 12 місяців
Ти-ти, два коти
Ця простенька пісенька легко перетворюється в захопливу гру, коли після слів «... й мишеня він там піймав» дорослий з нявканням й бурчанням кидається до карапуза, що вищить від захвату, й цілує його: «Ням-ням-ням!».
Ти-ти, два коти
Два обідраних хвости
Сірий кіт в шафарні
Вуса у сметані
Чорний кіт поліз в підвал
Й мишеня він там піймав!
Після декількох повторень гри діти запам'ятовують слова пісеньки, хоча й не можуть ще заспівати разом з вами. Вже починаючи зі слів про сірого кота, який «в шафарні», вони підтверджують відмінне знання тексту неймовірними криками й відчайдушним хихотінням.
Ця гра виручить вас в дорозі, коли дитині набридло сидіти в автокріслі або візочку.
Повторювання
У цьому віці всі діти люблять наслідувати, пародіювати. Малюк з цікавістю спостерігатиме за вами, якщо ви видасте декілька дивних звуків, й спробує повторити їх.
Підтримуйте це прагнення, почавши з простих звуків. Писк, крякання й бурмотіння, такі привабливі для немовлят, відмінно поєднуються з рухами, які ваш карапуз певно теж скопіює. Піднімайте руки, розмахуйте ними під час гри, й переконаєтесь, як легко дітям дається наслідування.
Все розкладемо по місцях
Малюки в цьому віці вкрай небайдужі до різних шухляд, коробочок та контейнерів. Ваш карапуз нарешті відгадав загадку зникнення предметів, які кладуть до коробки, і йому не терпиться перейти до практичної частини. Подаруйте дитині радість: віддайте їй декілька картонних коробок з кришками й покажіть, як можна ховати до них предмети та як можна сховати самі коробки одна до одної.
Подорож поповзом
Спробуйте розташувати якусь дуже привабливу річ (наприклад, в'язку ключів з яскравим дармовисом) на помітному місці в кімнаті й підберіться до неї навколішки. Ця весела забава неодмінно захопить малюка, й він побажає взяти в ній безпосередню участь.
Пустуємо після року
Попри те, що з віком ваш малюк стає все кмітливішим, він й зараз не відмовиться погратись у веселі ігри.
Яблукомет (від 1 року)
Таку цікаву назву дала одна старша сестра своєму винаходу, який змайструвала нашвидкуруч для молодшої сестрички. Принцип пристрою простий: під кутом приблизно 45 градусів до землі встановлюється довга труба, крізь яку можна котити щось кругле – наприклад, невеликі м'ячики. Якщо м'ячиків немає під рукою, згодяться і яблука, цибулини або картоплини. Головне, щоб все це голосно гриміло й випадало з труби в підготовлену посудину.
Повірте, для однорічного малюка немає нічого більш захопливого, аніж спостерігати, як предмет, зникнувши в одному отворі труби, з'являється з іншого.
Ігри на кухні
Актуальна проблема кожної мами: «Чим зайняти дитину, поки я готую?».
Ідеальний варіант – вигадати малюкові завдання, котре він виконуватиме під вашим наглядом. Звісно, після таких ігор на кухні доведеться прибирати… Та хай це вас не зупиняє – якщо у вас є дитина, прибирання знадобиться в будь-якому разі!
- Цікава та корисна гра може вийти з крупами. Пересипання крупи з однієї посудини до іншої, перебирання бобів – відмінний спосіб розвитку дрібної моторики.
- Запропонуйте малюку «виростити» шампіньйони в мисці з крупою.
- А після можна пофантазувати, «перетворивши» шампіньйони на мухомори за допомогою крупинок, вдавлених в капелюшки. Така гра підійде для дитини, достатньо дорослої, щоб втриматись від поїдання шедевру.
«Тітка Мотя вдома?» (від 3 років й доросліше)
Можливо, ця гра не відноситься до розвивальних й не дає дітям нічого, крім відмінного настрою. Але погодьтесь, що це теж немало.
Суть гри наступна: діти сідають в коло й один з них запитає сусіда – «Тітка Мотя вдома?», на що той відповідає «Не знаю, не знаю… Зараз спитаю!». Тепер його завдання – спитати те саме в наступного гравця. Але при цьому потрібно тримати язика висолопленим й міцно затиснутим між зубами.
З гри вибуває той, хто сховав язика чи засміявся. Перемагає той, хто залишився останнім.
Насправді веселу гру може придумати будь-хто з батьків – це не так вже й складно. Досить просто на деякий час включити фантазію й забути, що ви вже не дитина - пустощі надійдуть самі по собі. Щасти вам!